Przyjaciele Najświętszej Duszy Chrystusowej.

Forum o tematyce religijnej, powołaniowej, młodzieżowej.


  • Index
  •  » Pismo Święte.
  •  » Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

#1 2010-11-09 09:23:43

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział:  «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».  Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?»
Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: "Ja jestem" oraz: "Nadszedł czas". Nie chodźcie za nimi!  I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».  Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu.  Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.
Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników.  Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.  Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony.  Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.  A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią.  I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich.  Ale włos z głowy wam nie zginie.  Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.

Łk 21, 5-19

Wprowadzenie do osobistej lektury.

Ten fragment Ewangelii, Jezus wypowiada w kontekście nauki o ubóstwie, wcześniej jest perykopa o wdowim groszu.Głównym założeniem więc i punktem wyjścia uczynię ubóstwo.Wchodząc w czytanie tego fragmentu, uświadomimy sobie o czym on jest.Zobaczymy jak niektórzy rozprawiają o przepychu świątyni, zobaczmy ich dumę  - to jest ich świątynia, to jet ich bogactwo, to oni zrobili to dla Pana Boga.
Pomyślimy o naszej dumie i bogactwie.O tym co my rzekomo robimy dla Boga, co jest takie podziwiane jak ta świątynia.
Zatrzymajmy się na słowach Jezusa "Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony"
Pomyślmy o tym że nasze życie i bogactwo przeminie...
Zobaczmy, Jezus przestrzega by nas nie zwiedziono, popatrzmy na to jak nasza duma nas zwodzi, poprośmy Jezusa by dawał nam serca proste, ubogie, gotowe tracić i ofiarować...By zabierał nasz lęk, by nie załamały nas przeciwności, gdy skończy się podziw i duma.
Pomódlmy się "Ojcze Nasz..."ż


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 

#2 2010-11-10 13:45:27

 Faustynka

Zainteresowana Duszyczka

Zarejestrowany: 2010-11-10
Posty: 193
Punktów :   

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

Siostro to jest wspaniały pomysł zeby w taki sposób przekazywać to co ewangelia do nas mówi

Offline

 

#3 2010-11-11 10:39:53

 sanderka1000

Duszyczka

5330629
Call me!
Skąd: Lębork
Zarejestrowany: 2010-11-09
Posty: 25
Punktów :   

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

Może napiszę coś od siebie, co do powyższego tekstu:
Najpierw bardzo mocno urzekł mnie tekst, gdy uczniowie zapytali Jezusa kiedy nastąpi koniec, a on odpowiedział im «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: "Ja jestem" oraz: "Nadszedł czas". Nie chodźcie za nimi!  I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».  To bardzo mocno nawiązuje do wydarzeń z ostatnich dni (może jednym wiadomo, a może niektórym nie to wczoraj tj.w środę miała nastąpić III wojna światowa). Bardzo dużo teraz się słyszy o tych prorokach (najbardziej to chyba Nostradamus ma tu swój udział) i chyba większość z nas, ludzi, jest przerażona owymi proroctwami ślepo w to wierząc. A Pan Jezus zapewnia nas, że to nie nam jest martwić się. On im nie mówi "Strzeżcie się, bo oni będą mieli racje", ale "Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono".

Bardzo dużą obietnicą ze strony Chrystusa są też słowa "Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony.  Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić." Nie wiem jak Wy, ale ja np. mam tak, że jak czeka mnie coś ważnego, gdzie będę musiała coś powiedzieć albo zrobić to najpierw układam sobie w głowie przemowę albo wyobrażam sobie jak daną rzecz zrobię. A tu Jezus znowu obiecuje, że nie mamy się martwić, bo On nad wszystkim czuwa i że siłą ludzką nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego. Wystarczy zdać się na Niego

I już ostatni cudowny tekst: "I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich.  Ale włos z głowy wam nie zginie.  Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie. " Cóż za cudowna opieka... Nawet włos z głowy nie zginie... Mamy ich tyle, w sumie to chyba każdy z nas traci ich dość sporo codziennie, a On znów obiecuje, że nawet mały włosek (który i tak jest policzony) nie zginie z naszej głowy. Jak mocno musi się Pan o nas troszczyć

To tyle ode mnie, trochę inaczej do tego podeszłam niż jest to we wprowadzeniu, ale mam nadzieję, że mnie za to nie zlinczujecie

Maryja!

Ostatnio edytowany przez sanderka1000 (2010-11-11 10:42:34)


On jest mój, a ja Jego wyłącznie, jedynie... <3

Offline

 

#4 2010-11-11 11:10:18

 Chiara

Duszyczka

10957743
Skąd: Wałbrzych
Zarejestrowany: 2010-11-09
Posty: 32
Punktów :   

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

sanderko, ja również ostatnio wiele słyszałam o licznych "przepowiedniach" na najbliższy okres. Ponoć w środę miała być III wojna światowa, a za dwa miesiące czeka nas koniec świata. Nie wiem, czy zwróciliście też uwagę, ile ostatnio dzieje się katastrof i jak zwiększa się agresja w kraju? Np. ostatni napad na polityków, pewnie o tym słyszeliście... Lecz Pan mówi: "Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono" i "I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec". I to drugie zdanie bardzo trafnie nawiązuje do tych ostatnich przepowiedni o wojnach, końcu świata itd. On chce, byśmy zaufali Mu do końca, zdali się na Niego, poddali się Jego woli i nie martwili się na zapas. "Choć tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy, ciebie to nie spotka. (...) Albowiem Pan jest twoją ucieczką, za obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego". (Ps 91)
Trzymajmy się zawsze Pana!


Chrystus- to przepaść pełna światła...
Ten, kto w nią spojrzy, musi się w nią rzucić.

Offline

 

#5 2010-11-12 22:28:42

 Pendrivea

Szalona Duszyczka.

Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2010-11-07
Posty: 114
Punktów :   

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

Sanderko dziękuję Ci bardzo za to rozwinięcie..
Skromnym mym zdaniem, powiem Wam, że po prostu trzeba na maxa zaufać Ojcu. Jak dla mnie to i ten koniec świata może być nawet jutro! ...już jutro była bym w ramionach Taty Z każdego dnia trzeba korzystać i dążyć do niejakiej świętości a lęki miną niczym kropla deszczu po burzy. Nie lękajcie się

"Bóg zna Twoje wczoraj, daj Mu Twoje dzisiaj, a On zadba o Twoje jutro."


"Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi."

— Jan Paweł II

Offline

 

#6 2010-11-19 10:56:27

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

Słowo na Niedzielę.

A lud stał i patrzył. Lecz członkowie Wysokiej Rady drwiąco mówili: «Innych wybawiał, niechże teraz siebie wybawi, jeśli On jest Mesjaszem, Wybrańcem Bożym».  Szydzili z Niego i żołnierze; podchodzili do Niego i podawali Mu ocet,  mówiąc: «Jeśli Ty jesteś królem żydowskim, wybaw sam siebie».
Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król Żydowski».

Dobry łotr
Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas».  Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz?  My przecież - sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił».  I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa».  Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».


Zastanawia mnie ten paradoks Ewangelii, że będąc łotrem może się okazać,że zostanę świętą....Wszystko zależy od mojego serca, od tego jakie decyzje w nim zapadną...czy pozostanie nieczułe i twarde na Jezusa, który cierpi w moim bracie i siostrze, czy też zdecyduje się na jakiś gest solidarności z Nim.
Pragnę być dobra, nawet jeśli z natury jestem łotrem:)


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 

#7 2011-05-22 18:30:58

Ania

Zainteresowana Duszyczka

5743150
Zarejestrowany: 2010-11-14
Posty: 187
Punktów :   

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

odświeżmy wątek

(J 14,1-12)
Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę. Odezwał się do Niego Tomasz: Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę? Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście. Rzekł do Niego Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam:Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca.




____________________________________________

Ja jestem drogą i prawdą i życiem.


Czy Jezus nie jest WSZYSTKIM?

A ja tak często szukam, szukam, szukam, uciekam...


Nie sztuka powiedzieć: "Jestem!". Trzeba jeszcze być.

Offline

 

#8 2011-05-22 19:57:04

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

świetny pomysł z odświeżeniem wątku:) Aniu:) ogólnie czuję się zatem wezwana do napisania rozważania:)

A zatem: drodzy bracia i Siostry

Ów fragment Ewangelii jaki przytoczyła Ania, był odczytany z ambony w tą niedzielę. Liturgia Słowa prowadzi nas dzisiaj w wyraźny sposób ku zagadnieniu( jak zazwyczaj bywa) Tym razem o jakie zagadnienie chodzi drodzy Przyjaciele? Jak wam się zdaje? ....W pierwszym czytaniu było o wyborze diakonów, którzy obsługiwaliby potrzeby Kościoła od charytatywnej strony- caritas:) To jeden z trzech czynników wpływających na charakter Kościoła Katolickiego diakonia-służba, martyria-świadectwo i liturgia-głoszenie i wielbienie Słowa. Chodzi nam dziś o Służbę. Jezus mówi nam w Ewangelii, że mamy się nie lękać i nie trwożyć, bo w domu Jego Ojca jest dużo mieszkań.On przegotował nam miejsce. Pobudza w uczniach pragnienie poznania tego tajemniczego świata o którym mówi. Filip więc zadaje bezpośrednie pytanie "POKAŻ NAM OJCA I NAM TO WYSTARCZY" i Jezus odpowiada tak: Filipie tak długo jestem z Wami i jeszcze mnie nie poznałeś i TU UŻYWA CZASU IMPERFEKTUM wskazującego na ciągłość i mówi kto mnie zobaczył, kto patrzy, kto ma wzrok nastawiony na Mnie widzi i Ojca. Owa ciągłość jest istotna. CZY MÓJ WZROK JEST NA TYLE UTKWIONY W JEZUSA by widzieć go we wszystkim a przez Niego Ojca? Takie patrzenie uzdalnia do tej DIAKONI- do Służenia bo tylko tam można mówić o chrześcijańskiej Służbie gdzie człowiek dostrzega Boga w otaczającym go świecie i odpowiada na Jego pragnienie. Tak było z M.Teresą z Kalkuty, zobaczyła żebraka i w Nim objawił jej sie Chrystus   który mówi "pragnę" i tak rozpoczęła się jej droga najpierw do utworzenia nowej rodziny zakonnej, później do świętości. SŁUŻBA JEST SIŁĄ KOŚCIOŁA.


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 

#9 2011-05-22 20:34:17

Ania

Zainteresowana Duszyczka

5743150
Zarejestrowany: 2010-11-14
Posty: 187
Punktów :   

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

szczęśliwa dziatwa, którą to będzie Siostra nauczać religii!


Nie sztuka powiedzieć: "Jestem!". Trzeba jeszcze być.

Offline

 

#10 2011-05-23 11:43:37

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

Dzięki pragnę gorąco dziatwę ową edukować


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 

#11 2011-07-30 22:40:11

Ania

Zainteresowana Duszyczka

5743150
Zarejestrowany: 2010-11-14
Posty: 187
Punktów :   

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

Reanimujemy wątek. Niech ten temat stanie się dla nas swego rodzaju grupką dzielenia .  Zachęcam wszystkich do wypowiedzi. Pamiętajcie, że wasze słowo może ubogacić drugą osobę. Nie bójmy się, że wypisujemy herezje . Myślę, że Siostra Hiacynta będzie nad nami czuwała i ewentualne sprzeczności sprostuje . Odwagi ).




(Mt 14,13-21)

Gdy Jezus usłyszał o śmierci Jana Chrzciciela, oddalił się stamtąd w
łodzi na miejsce pustynne, osobno. Lecz tłumy zwiedziały się o tym i z miast poszły za Nim pieszo. Gdy wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi i uzdrowił ich chorych. A gdy nastał wieczór, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: Miejsce to jest puste i pora już spóźniona. Każ więc rozejść się tłumom: niech idą do wsi i zakupią sobie żywności! Lecz Jezus im odpowiedział: Nie potrzebują odchodzić; wy dajcie im jeść! Odpowiedzieli Mu: Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb. On rzekł: Przynieście Mi je tutaj! Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości, i zebrano z tego, co pozostało, dwanaście pełnych koszy ułomków. Tych zaś, którzy jedli, było około pięciu tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci.





Cud, o którym dowiadujemy się z dzisiejszej Ewangelii, streszcza się w trzech słowach: cudowne rozmnożenie chleba.
Zapewne jest kilku takich, którzy potrzebują bym ich wysłuchała, poradziła, wsparła materialnie lub modlitwą. Właśnie dla nich mogę w pewnym sensie powtórzyć ten cud, rozmnożyć to, co mam i nie muszę się przy tym obawiać, że już nic nie pozostanie dla zbawienia mojej duszy.

Ostatnio edytowany przez Ania (2011-07-30 22:41:05)


Nie sztuka powiedzieć: "Jestem!". Trzeba jeszcze być.

Offline

 

#12 2011-08-02 11:16:32

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

Wiecie co? Ta Ewangelia była odczytywana w niedzielę moich ślubów wieczystych...Dlatego cieszę się Aniu, ze zechciałaś ją tutaj przytoczyć...tak mnie to porusza , bo wiecie co Ks,Bp powiedział w homilii? Że faktycznie, my, które składamy zakonne śluby musimy być świadome, że mamy bardzo niewiele, bo tylko dwie rybki i parę chlebków. Ale Jezus pragnie byśmy mu dały te skromne dary...bo gdyby było inaczej stworzył by sobie na pustyni chleb, ale on pragnął naszego skromnego daru...to niezwykłe....


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 

#13 2011-08-06 18:41:09

Ania

Zainteresowana Duszyczka

5743150
Zarejestrowany: 2010-11-14
Posty: 187
Punktów :   

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

(Mt 14,22-33)
Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się! Na to odezwał się Piotr: Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie! A On rzekł: Przyjdź! Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: Panie, ratuj mnie! Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: Czemu zwątpiłeś, małej wiary? Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: Prawdziwie jesteś Synem Bożym.


Z Chrystusem żadna życiowa burza nie jest straszna! Kiedy Piotr odwrócił wzrok od Jezusa, kiedy ustała jego wiara, zwyciężyły prawa natury - zaczął tonąć. Z Bogiem można wszystko, bez Boga nic . Piotr wzywał Pana, prosząc o ratunek. Chrystus wyciągnął rękę i chwycił go. Świetne odniesienie do naszego życia. Upadki zdarzają się wszystkim, ale pamiętajmy, że Chrystus wyciąga do nas wtedy rękę .

Ostatnio edytowany przez Ania (2011-08-07 22:11:02)


Nie sztuka powiedzieć: "Jestem!". Trzeba jeszcze być.

Offline

 

#14 2011-09-10 09:19:50

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

warto chodzić za Jezusem, nawet jeśli jest to chodzenie po wodzie:)


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 

#15 2011-09-19 20:25:55

 siostraHiacynta

Moderator

2703753
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-11-08
Posty: 260
Punktów :   
WWW

Re: Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )

Jak myślicie, czy to sprawiedliwe, ze wszyscy w Ewangelii z ostatniej niedzieli dostali tyle samo odpłaty choć pracowali bardzo inaczej?


"Najświętsza Duszo Chrystusowa żyj w nas"

Offline

 
  • Index
  •  » Pismo Święte.
  •  » Dzielenie Ewangelią( wprowadzenie do Ewangelii z bieżącej niedzieli )
"Powiadają, że na szczytach gór bliżej do Ciebie, a ja wiem, że i w dolinie Gehenny Jesteś tak samo blisko..."

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ekogroszek rybnik